Yükleniyor

Araç Detayları

  • Ford Tourneo 8 + 1

    2.0 CC Comfortline 92 HP
  • Fuel Diesel / 1600 cm3 Engine
  • Under 25,000 Km
  • Transmission Manual
  • 5 Doors and Panorama View
  • 5 Year service included
  • Manufacturing Year 2014
250.00₺/1 gün

“Ticaretin Makam Aracı” sloganıyla yollara çıkan Tourneo Custom yeni tasarımı, şık yapısıyla dikkat çekiyor. 2.2 litre motoruyla birlikte önden çekişli olarak sunulan Tourneo Custom, 100 Km’de 6.5 litre ile de yakıt ekonomisinde iddialı olduğunu gösteriyor.

Teknik Özellik

Motor: 2.2 Duratorq
Motor Hacmi: 2198 cc
Silindir Adedi: 4
Maksimum Güç: 155 Bg 3500 d/d
Maksimum Tork: 385 Nm 1600 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma
Maksimum Hız: 157 km/s
Frenler
Ön: Hava Kanallı Disk
Arka: Disk
Yakıt Türü Dizel
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi: 7,3 lt
Şehir Dışı: 6,1 lt
Karma: 6,5 lt
Test: 7,8 lt
CO2 Emisyonu 172 gr/km
Boyutlar
Uzunluk: 5339 mm
Genişlik: 1986 mm
Yükseklik: 2022 mm
Dingil Mesafesi: 3300 mm
Bagaj Hacmi: 922 lt
Yakıt Depo Kapasitesi: 80 lt
Boş Ağırlık: 2085 kg
Lastik Boyutu: 215/65 R 16
Tourneo Custom ilk bakışta geniş ön ızgara yapısı ve büyük marka logosuyla dikkat çekiyor. Gerek far tasarımı gerekse kaput üzerinde bulunan keskin hatlar araca saldırgan bir bakış kazandırmış. Aslında bu tasarıma ailedeki B-Max’den aşina gibiyiz. Donanım tablosunda gövde rengi tamponlar olarak belirtilen bu bölümde sis farları golf sopasına benzer siyah mat bir detay ile belirginleştirilmiş. Bu bölümün şıklık çıtası da marka logosunun olduğu bölümde nikelaj detaylar ve sadece Titanium Plus paketinde sunulan gövde rengi yan aynalar ile yükseltilmiş. Yan bölüme geldiğimizde ön kısımdaki gibi keskin hatlar etkisini sürdürüyor. Önden arkaya doğru uzanan bu çizgiler, şişkin çamurluklarla kombine edilmiş. Yan bölümde geniş camlar ile ferah bir kabin hissi oluşturulmak istenmiş. Bu bölümde dikkat çeken bir başka detay ise 16” büyüklüğünde 5 kollu jant grubu. Aracın tasarımı gibi farklılığı vurgulanmak istenen jant grubu ilgi çekici ancak bu dinamik yapı için daha iyi bir tasarım olmasını beklerdik. Arka bölüme geldiğimizde ise “L” şeklinde yukarıdan aşağı doğru uzanan stop grubu göze çarpıyor. Bu detay arka bölüme farklı bir hava katarken, “U” şeklindeki cam ve sadelikle bu hava desteklenmiş. Aracın boyutlarına baktığımızda ise Tourneo Custom 5339 mm uzunluğa, 1986 genişliğe, 2022 yüksekliğe ve 3300 mm dingil mesafesine sahip. Bu değerler ile en büyük rakibi olan Volkswagen Caravelle’den 47 mm daha uzun, 64 mm daha geniş, 32 mm daha yüksek ve 100 mm daha kısa dingil mesafesine sahip.

İç Mekan

Otomobilin içerisine geçtiğimizde ise diğer yeni Ford modellerinden aşina olduğumuz bir kokpit bizleri karşılıyor. Deri direksiyon nikelaj ve gri kaplamalar malzeme kalitesi anlamında bu bölümün sorunsuz olduğunun göstergesi. Ford size küçük eşya gözü konusunda sınırsız alan sunmayı başarmış. Kapı kenarlarında sürücünün gösterge panelinin üzerinde ve vitesin hemen önünde irili ufaklı birçok göz sunmuş. Hatta bununla da kalmayıp sürücü ve yolcunun yan camlarına yakın bardaklık gözlerine bile yer verilmiş. Direksiyon üzerinden yol bilgisayarı, müzik sistemi ve Bluetooth bağlantılı telefonunuzun bazı özelliklerini kontrol edebiliyorsunuz. Direksiyon kolları üzerine monte edilmiş tuşlar görevini başarılı bir şekilde yerine getiriyor ancak içeri yerleştirilmiş tuşların tam manasıyla kullanılabilmesi alışkanlık gerektiriyor. Orta konsola göz atıyoruz müzik sistemi ve klima havalandırma delikleri görünüyor. Ama durun bir dakika, klima kontrol kumandaları nerede? Bu kontrol tuşları ön konsolun biraz daha altında konumlandırılmış. Bu tuşların yer konumlaması tartışılır ancak kullanışlılık açısından sürücünün gözünü yoldan ayırması gerekebilir. Küçük ancak güvenlik için önemli bir detay. Arka bölümün klima kumandaları ise ön bölümden ayrı tutularak ön koltukların hemen gerisindeki tavan bölümüne yerleştirilmiş. Ancak ön klima kumandaları gibi buradaki tuşlarında güncel tasarımları yakalaması şart. Sürücü ve yolculara yeteri kadar ferah bir alan sunulmuş. Diz ve baş mesafesi konusunda ne önde ne de arkada hiçbir sorun yer almıyor. Yükleme kapasitesine baktığımızda Tourneo Custom 3000 Kg’a kadar size azami ağırlık değeri sunuyor. İstihap haddi ise 935 kg ile sınırlandırılmış. Rakibi Caravel ile karşılaştırdığımızda azami ağırlık konusunda eşit değerler sunuyor. Bagaj hacmi konusunda özellikle arka koltuklar 30 farklı kombinasyonla size yeterli alan sunuyor. 8+1 oturma düzeninde 922 litre alan sunarken gerektiğinde bu alan 6336 litreye çıkabiliyor.

Motor

Tourneo Custom gücünü 2.2 litre Duratorq dizel motordan alıyor. Bu motor 3500 d/d’da 155 PS güç ve 1600 d/d’da 385 Nm tork değeri elde ediyor. 6 ileri manuel şanzıman ile kombine edilmiş bu ünite 157 Km/s’lik maksimum hız değeri sağlarken fabrika verilerine göre 6.5 litre karma yakıt tüketime sahip. Bu değerler 2085 kg ağırlığındaki Tourneo Custom’a yeterli performansı sağlıyor. Ticari araç olduğu düşünüldüğünde bu verilerin yeterli olduğunu söylemek mümkün.

Güvenlik

Ticari oyuncular arasında EuroNcap testine Ford Transit Custom ile katıldı. Çarpışma testlerinde kabini sağlam kalan Ford Transit Custom, sürücüye göğüs baldır ve sol kaval kemiği dışında maksimum koruma sağlarken yolcuya ise göğüs ve iki baldırı dışında maksimum koruma sağlamıştır.Yandan araç çarpışmalarında tüm uzuvlara gösterdiği maksimum koruma ile sağlamlığını ispatlarken, sabit bariyer çarpışmalarında göğüs kafesi ve bel bölgesi dışında tüm uzuvlara maksimum koruma sağlanmış. Ford Transit Custom arkadan çarpmalarda ise sınırlı derecede koruma sağlamıştır. Yaya çarpışmalarında ise bazı noktalarda sınırlı derecede koruma sağlasa bile EuroNcap testlerinden beş yıldız almayı başardı.

Konfor & Yol Tutuş4

Tourneo Custom Ford markasının o ticari algısını bozar nitelikte bir konforu size sunuyor. Yapılan başarılı yalıtım sayesinde kabin içerisine motor ve yol sesi minimum düzeyde yansıtıyor. Süspansiyon sistemi özellikle arka koltuktaki bireyler için konfor çıtasını yüksek tutuyor. Ticari bir araçtan yol tutuşu konusunda fazla bir şey beklenmez ama Tourneo Custom, Dinamik Tork Kontrol Sistemi ve standart ESP ile başarılı bir grafik

Ekstra & Özellikler

Müşteri Bilgileri

Ek Bilgi